Aman Nazar Değmesin: Boncuk Köy

İzmir’den havaalanı istikametinde ilerlerken “Boncuk Köy” diye bir tabela çıktı karşımıza. Nedir ne değildir diye merak ederken kendimizi bu boncuk dolu köyün içinde bulduk birdenbire. Öyle bir yer ki Boncuk Köy –diğer bir adıyla Nazar Köy- yer gök nazar boncuğundan yapılmış burada adeta. İmalathânelerinin de bulunduğu gerçek bir köy izlenimi veren şirin mekânda çoğu kendi tasarımları olmak üzere el emeği göz nuru yüzlerce nazar boncuğu çeşidini bulmak mümkün. Ha bir de kendi deyimiyle “hobisi fazla” Kemal ağabeyin diğer bir ilgi alanı güvercinler de gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmek üzere hemen girişe yerleştirilmişler, çok farklı tipleriyle her gelene bir hoşgeldin diyorlar.

Ailenin sevimli ve ele avuca sığmaz torunu Gülce habire koşturup evcil hayvanı Durmuş’u kucağına alıp severken ben de boncuğun yapımından boyanışına kadar hemen her şeyi öğrendim burada. Murat Usta’nın eşi Seval’le ve babası Kemal ağabeyle epey bir çene çaldık, Yörük kökenli olan bu “nazar” ailesiyle sohbet uzadıkça uzadı. Sonra bir baktık ki hava kararacak, biz daha kamp yapacak yer bulmamışız! Sağolsun Murat usta bizi önce bir markete sonra da kamp yapabileceğimiz bir yere götürdü arabasıyla.

Saat dokuz gibi yatıp bir saat kadar sonra bulunduğumuz alanın çok yakınından geçen bir koyun sürüsünün gürültüsüyle uyandık, sonra tekrardan gözlerimizi kapatıp boncuklu rüyalar görmek üzere derin bir uykuya daldık.

Bu yazı Geziler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir