Orada Bir Köy Var Uzakta, Sille Adında

Sille, Niğde’ye on kilometre kadar mesafede, dağların eteklerine kurulmuş şirin bir köy. Yeşil, samimi ve bozulmamış, buram buram Anadolu kokuyor. Mağaraları, kilisesi ve su kemeri ile ün yapmış burası. Biz pek bilinmez diye düşünürken, meğerse bir hayli ünlüymüş burası çevrede. Bu durumu da köyün girişine yapılmış ve biz gittiğimizde dopdolu olan kafeteryalardan anlıyoruz.

Şeytan köprüsü, Sille’de denk geldiğimiz gelinle damat, Sille doğasının ortasında

Konya’dan şehiriçi otobüslere binerek varıyoruz buraya. Köyde otobüslerin vardığı yerde eski bir hamam var, şimdi eski eserlerin sergilendiği ve çeşitli hediyelik eşyaların satın alınabildiği minyatür bir müze olarak hizmet veriyor burası.

Lastik ayakkabılar çekiyor dikkatimi, müzenin bir kenarında sergilenmiş. Sonra hikayesi geliyor ardından. Eski dönemlerin Türkiye’sinde, bir çift ayakkabıdan bile yoksun olunan günlerde, manda derisinden yapılmış çarıkları kullanırmış insanlar. Çarığın sonunu getiren usta ise Konya Sille’den çıkmış. 1922 doğumlu Hidayet Usta, sürekli dağda bayırda kırda çalışan Sillelilerin çarıkla artık yapamayacaklarını anlamış. Öyle ya, çarık deri olduğundan büzülüyor, aşınıyor, deliniyor, rahatsızlık veriyormuş insan ayağına. Buna bir çare olarak, tamamen kendi icadı olan, kamyonun iç lastiğinden ilk lastik ayakkabıyı icat etmiş. Ustanın yeni icadı o kadar rağbet görmüş ki çevre illerden bile lastik ayakkabılardan almak için gelenler olmuş…

Mezarlıklar, mağaralar ve yine köprü

Sille’deki Şeytan Köprüsünü ve üzerinden geçen su borularının kaltıntılarını hala görmek mümkün. Köprünün üzerinden Sille manzarası da hiç de fena değil doğrusu, hiç ses çıkmıyor koca köyden, yüce doğanın ortasında, insan yapımı bir eser olmanın gururunda uzaktan uzağa göz kırpıyor Sille dağlarına. Kiliseyi ise, restorasyonda olduğu için gezemiyor, ancak fotoğrafını çekmekle yetiniyoruz. Bu dağların arasındaki, insanda huzur hissettiren şirin köyden, “İyiki de gelmişiz” diyerek ayrılıyoruz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir